Belka
Niedziela, 19 Maja 2024   imieniny: Mikołaj, Piotr, Urban
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Nominacje do Nagród Norwida ogłoszone

Data publikacji: 2017-06-30, Data modyfikacji: 2017-06-30
A A AWydrukDrukuj  
 
Nominacje do Nagród Norwida ogłoszone

Prozaik, eseista, publicysta i tłumacz, autor „Trylogii rzymskiej” oraz działacz opozycji demokratycznej w PRL – Jacek Bocheński odbierze w tym roku statuetkę Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida „Dzieło życia” przyznawanej za całokształt twórczości. Taki werdykt podjęła w tym roku kapituła nagrody. Ogłoszone zostały też nazwiska nominowanych w czterech kategoriach za dzieła i kreacje powstałe w 2016 roku.

W kategorii Literatura nominację do Nagrody im. C. K. Norwida otrzymali Marek Ławrynowicz za książkę „Mundur”, Dariusz Suska za tom poetycki „Ściszone nagle życie” i Krzysztof Varga za zbiór esejów „Langosz w Jurcie”.

W dziedzinie sztuk plastycznych kapituła nagrody doceniła Dorotę Grynczel za wystawę „Tkanina” w Galerii Test w Warszawie, Artura Tanikowskiego, który zorganizował wystawę „Frank Stella i synagogi dawnej Polski” w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie oraz Kazimierza Gustawa Zemłę, autora wystawy „Wrota Miłosierdzia” prezentowanej w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.

Za dzieła muzyczne nominowani zostali Maciej Janicki za program edukacyjny Muzeum Chopina i wzbogacenie zasobów Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, Paweł Mykietyn – twórca opery „Czarodziejska Góra”, którą można było usłyszeć na Warszawskiej Jesieni w 2016 r. oraz Maria Pomianowska za płyty „Stwórco łaskawy” i „The Voice of suka”.

Spośród zgłoszonych kreacji teatralnych kapituła wyróżniła w tym roku Macieja Prusa za reżyserię spektaklu „Madame de Sade” w Teatrze Narodowym w Warszawie, Krzysztofa Szczepaniaka za rolę Mistrza Ceremonii w spektaklu „Cabaret”, wystawianym w Teatrze Dramatycznym m.st. Warszawy, jak również Michała Walczaka i Macieja Łubieńskiego za kabarety „Herosi transformacji i miecz Chrobrego” oraz „Dziewczyny z marszu niepodległości”.

Kto spośród nominowanych zdobędzie statuetkę Norwidowską dowiemy się 25 września 2017 r. podczas gali wręczenia nagród na Zamku Królewskim w Warszawie. Laureaci uhonorowani zostaną nagrodą pieniężną w wysokości 20 tys. zł, natomiast laureat „Dzieła życia” – 25 tys. zł.

informator-lokalny.pl, Źródło artykułu: Mazowiecki Instytut Kultury, Autor zdjęć: Mazowiecki Instytut Kultury
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat grójecki - powiat w województwie mazowieckim z siedzibą w Grójcu. Do powiatu należą gminy: Grójec, Mogielnica, Nowe Miasto nad Pilawą, Warka, Belsk Duży, Błędów, Chynów, Pniewy, Jasieniec oraz Goszczyn zajmując łącznie powierzchnię 1268,82 km².

Region grójecki to przede wszytskim  „zagłębie sadownicze” w związku z czym gospodarka powiatu związana jest głównie z uprawą i przetwórstwem jabłek. Ponadto powiat grójecki to także siedziba koncernów takich jak: Ferrero, Peter Renz, Faurecia Automotive Polska S.A. czy ZTS Polska Sp. Z o.o..

Do zabytków powiatu zaliczyć należy: wpisany do rejestru zabytków  Ratusz w Grójcu z 1809 roku oraz kościół św. Mikołaja z lat 1520-1530 i dzwonnica z 1889 roku.

Na terenie powiatu trasa europejska E77 krzyżuje się z drogą krajową nr 50.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola