Belka
Środa, 24 Kwietnia 2024   imieniny: Aleks, Grzegorz, Aleksander
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Wahania ciśnienia krwi sprzyjają demencji

Data publikacji: 2017-08-09, Data modyfikacji: 2017-08-09
A A AWydrukDrukuj  
 
Wahania ciśnienia krwi sprzyjają demencji

Główny autor badania dr Tomoyuki Ohara z uniwersytetu Kiusiu w Fukuoka wyjaśnia, że badaniami objęto 1 674 osoby średnio w wieku 71 lat, które mierzyły sobie ciśnienie krwi w domu. To bardzo ważne, bo uniknięto w ten sposób tzw. efektu białego fartucha, która sprawia, że pomiar wykonywany przez lekarza może być nieco zawyżony z powodu stresu przeżywanego przez pacjenta.

Ochotnicy przez miesiąc mierzyli sobie ciśnienie trzykrotnie przed śniadaniem i przed zażyciem obniżających je leków (stosowało je 43 proc. badanych). Po pięciu latach zbadano stan zdolności poznawczych tych osób. Okazało się, że osoby, które miały wahania ciśnienia wyraźnie częściej cierpiały na demencję, jak i chorobę Alzheimera.

Dr Ohara twierdzi, że nasilenie demencji u badanych osób było tym większe im silniejsze były wahania ciśnienia tętniczego krwi. U pacjentów z największymi wahaniami ciśnienia, szczególnie skurczowego, ryzyko choroby Alzheimera było dwukrotnie większe, a ryzyko demencji naczyniowej (związanej z niedokrwieniem mózgu) nawet trzykrotnie większe.

Do demencji naczyniowej dochodzi wtedy, gdy tętnice doprowadzające krew do mózg są częściowo niedrożne. Grozi ona również przejściowym niedokrwieniem mózgu nazywanym małym udarem. Im częściej do niego dochodzi, tym zwykle większe jest nasilenie demencji. Nie wiadomo jednak, czy leczenie wahań ciśnienia tętniczego krwi zmniejsza ryzyko demencji.

Dyrektor Feil Family Brain and Mind Research Institute Weill Cornell Medicine dr Costantino Iadecola podkreśla w komentarzu, że zagrożenie demencją jak i chorobą Alzheimera zmniejsza redukcja tych samych czynników ryzyka, które sprzyjają chorobom sercowo-naczyniowym i zawałom serca oraz udarom mózgu. Trzeba przede wszystkim dbać o prawidłowe ciśnienie tętnicze krwi, pozbyć się nałogu palenia tytoniu, dbać o właściwą dietę, być aktywnym fizycznie. Takie postępowanie zmniejsza również ryzyko cukrzycy i otyłości. (PAP)

zbw/ ekr/, Źródło artykułu: PAP, Autor zdjęć: Fotolia
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat grójecki - powiat w województwie mazowieckim z siedzibą w Grójcu. Do powiatu należą gminy: Grójec, Mogielnica, Nowe Miasto nad Pilawą, Warka, Belsk Duży, Błędów, Chynów, Pniewy, Jasieniec oraz Goszczyn zajmując łącznie powierzchnię 1268,82 km².

Region grójecki to przede wszytskim  „zagłębie sadownicze” w związku z czym gospodarka powiatu związana jest głównie z uprawą i przetwórstwem jabłek. Ponadto powiat grójecki to także siedziba koncernów takich jak: Ferrero, Peter Renz, Faurecia Automotive Polska S.A. czy ZTS Polska Sp. Z o.o..

Do zabytków powiatu zaliczyć należy: wpisany do rejestru zabytków  Ratusz w Grójcu z 1809 roku oraz kościół św. Mikołaja z lat 1520-1530 i dzwonnica z 1889 roku.

Na terenie powiatu trasa europejska E77 krzyżuje się z drogą krajową nr 50.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola