Belka
Piątek, 18 Stycznia 2019   imieniny: Piotr, Małgorzata
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Wiceprezes Grupy Lotos: odczuwamy wyraźne efekty wyeliminowania szarej strefy

Data publikacji: 2017-09-09, Data modyfikacji: 2017-09-09
A A AWydrukDrukuj  
 
Wiceprezes Grupy Lotos: odczuwamy wyraźne efekty wyeliminowania szarej strefy

Po roku od wprowadzenia przez rząd tzw. pakietu paliwowego, eliminującego luki w przepisach regulujących obrót paliwami płynnymi, Grupa Lotos po raz pierwszy od lat wypłaciła dywidendę.

Jak podkreślił wiceprezes koncernu Jarosław Kawula, jest to efekt m.in. dobrej kondycji przedsiębiorstwa wynikającej z sytuacji na rynku.

"To co widzimy, to wzrost rejestrowanej konsumpcji paliw w Polsce o ok. 15 proc., a w przypadku oleju napędowego to jest już ok. 20 proc. Wcale nie oznacza to, że o tyle wzrosła konsumpcja paliw rok do roku, taka była właśnie skala szarej strefy, która została wyeliminowana" - ocenił wiceszef Grupy Lotos.

Jak podkreślił, dla koncernu oznacza to dosyć istotną zmianę kierunku wysyłek produktów. "Przez wiele lat byliśmy istotnym eksporterem paliw, również oleju napędowego i benzyny, dzisiaj praktycznie całość produkcji z rafinerii w Gdańsku trafia na polski rynek" - oznajmił Kawula.

Dodał, że zmiany na rynku paliwowym wpłynęły na budżety spółek paliwowych, ponieważ rynek krajowy jest bardziej dochodowy, niż eksport, ale w największym stopniu zyskał budżet państwa. "Mówimy o istotnych wpływach z podatku akcyzowego, z podatku VAT i innych wpływach, np. dywidendach. Grupa Lotos po raz pierwszy od wielu lat wypłaciła w tym roku dywidendę" - zaznaczył.

Kawula zwrócił uwagę, że skoro wyraźnie zwiększyła się sprzedaż, znacznie wzrósł też poziom przechowywania obowiązkowych zapasów paliw. Podmioty, które wprowadzają je na rynek, zobowiązane są bowiem do przechowywania rezerw. Ich poziom związany jest ze sprzedażą na rynku w poprzednim roku. Jak zauważył Kawula, ujawniło to zupełnie nieznany dotąd problem, związany z pojemnościami magazynowymi na paliwa i ropę naftową, których zaczyna brakować.

Jak wynika z nowej strategii rozwoju Grupy LOTOS 2017-22, koncern kładzie duży nacisk na wzrost efektywności rafinacji. W tej chwili w rafinerii w Gdańsku realizowany jest skomplikowany projekt EFRA, zmierzający do pogłębienia przerobu ropy naftowej.

W efekcie wdrożenia projektu w miejsce produktów o niskiej wartości, takich jak ciężki olej opałowy, zostaną wyprodukowane paliwa wysokiej jakości, czyli benzyny i olej napędowy.

"Projekt realizowany jest zgodnie z planem, zgodnie z harmonogramem i zgodnie z budżetem. W połowie przyszłego roku spodziewamy się pierwszych efektów. Za rok nasza rafineria stanie się jedną ze zdecydowanie najbardziej nowoczesnych rafinerii w Europie, jak również najbardziej efektywnych pod względem generowanej marży" - podkreślił wiceszef Grupy Lotos.

Władze spółki przekonują, że wzrost produkcji paliw płynnych pozwoli zagospodarować lukę podażową, jaka pojawiła się na rynku w wyniku walki z szarą strefą.

Materiał powstał we współpracy z Grupą Lotos.

Centrum Pasowe PAP, Źródło artykułu: Centrum Pasowe PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat grójecki - powiat w województwie mazowieckim z siedzibą w Grójcu. Do powiatu należą gminy: Grójec, Mogielnica, Nowe Miasto nad Pilawą, Warka, Belsk Duży, Błędów, Chynów, Pniewy, Jasieniec oraz Goszczyn zajmując łącznie powierzchnię 1268,82 km².

  Region grójecki to przede wszytskim  „zagłębie sadownicze” w związku z czym gospodarka powiatu związana jest głównie z uprawą i przetwórstwem jabłek. Ponadto powiat grójecki to także siedziba koncernów takich jak: Ferrero, Peter Renz, Faurecia Automotive Polska S.A. czy ZTS Polska Sp. Z o.o..

  Do zabytków powiatu zaliczyć należy: wpisany do rejestru zabytków  Ratusz w Grójcu z 1809 roku oraz kościół św. Mikołaja z lat 1520-1530 i dzwonnica z 1889 roku.

  Na terenie powiatu trasa europejska E77 krzyżuje się z drogą krajową nr 50.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola